Vitaminler – Sağlıklı Yaşam İçin Beslenme Bujileri

Çoğu kişi sağlıkla ilgili konuştuğunda, birçok insanın aklına gelen ilk (ve bazen sadece) şey vitaminleri besler. Birçok insan, pek çok besin takviyesi içeriğinin varlığından ve öneminden haberdar değildir, ancak hemen hemen herkes iyi yaşlı C vitamini hakkında bilgi sahibi olur! Peki, vitaminler tam olarak nelerdir ve oldukları kadar önemlidirler?

Temel olarak vitaminler sadece bitki ve hayvanlar gibi canlı organizmalarda bulunan organik besinlerdir. Temel işlevleri doğa tarafından katalitiktir. Bunlar bir enerji kaynağı değildir, örneğin, tek başlarına değil, vücut tarafından besinlerin sindirimi ve asimilasyonu gibi birçok temel bedensel işlev için kolaylaştırıcı görevi görürler. Bu konudaki herhangi bir eksiklik veya fazlalık, vitaminler genel sağlık durumuna ve hatta kronik hastalıklara bile yol açabilir. Aşağıdaki açıklamalar, farklı vitamin gruplarını ve bulundukları belirli üyeleri ve hangi işlevleri yerine getirdiklerini özetlemeye çalışacaktır.

Vitaminler temel olarak çözünürlük özelliklerine göre yani yağ veya suda çözünen vitaminlere göre gruplandırılır.

Yağda çözünen vitaminler:

A vitamini:

Bu, en yararlı olanı Retinol olan birkaç yağda çözünen vitaminler için toplu isimdir. Yaygın olarak A vitamini ya da asetat olarak takviye formunda bulunan bu vitamin grubu, gelişmiş görme, bağışıklık sistemlerimizi, kemik ve genel büyümeyi, sağlıklı vücut kaplamalarını, üremeyi ve sağlıklı hücre gelişimini destekleyen çeşitli faydalara sahiptir. A vitamini grubunun prekürsörleri, beta-karoten gibi karotenoidlerdir ve spirulina gibi havuç ve takviyeleri gibi sebzelerde bulunur.

D Vitamini:

D vitamini grubu güneşten UVB ışığına maruz kalmaya yanıt olarak vücudumuz tarafından doğal olarak üretilen steroid molekülleridir. Bu vitamin vücudumuzun emilimini, kullanımını ve kalsiyum atılımını düzenlemede önemlidir. D vitamini eksiklikleri osteoporoz ve oto-immün hastalıklar ile ilişkilidir. D vitamini de hafif ve yağlı balıklarda bulunabilir.

E Vitamini
Bu vitamin koruyucu özelliklere sahip besin gruplarından biridir. Amacı, hücre içi membran bütünlüğünü korumak ve serbest radikal oksidasyona bağlı doku ve membran hasarına karşı koruma sağlamaktır. Zengin bir E vitamini kaynağı, buğday ve tohum tohumudır.

K vitamini:

K vitamini, kan pıhtılaşması ve kemik metabolizması süreçleri için gereklidir. Bu vitamin, postmenopozal kadına kemik kütlesi oluşturmada yardımcı olabilir. K vitamini ayrıca uzun süreli antibiyotik ve aspirin sonrası veya sarılık, malabsorbsiyon veya karaciğer hastalıklarında kanama riskini azaltmaya yardımcı olabilir. K vitamini için iyi kaynaklar brokoli, Brüksel lahanası, lahana ıspanağı ve lahanadır.

Suda Çözünen Vitaminler:

Vitamin B1 (tiamin):

Tiamin karbonhidratların bir enerji kaynağı olarak yanması için gereklidir. Aynı zamanda amino asit metabolizmasının ve vücutlarımızdaki esansiyel enzimlerin doğru işleyişinin önemli bir bileşenidir. Tiamin hidroklorür ve tiamin nitrat, B1 vitamininin iki yaygın ek kaynağıdır. Tiamin, müstahzarlı ekmekler, tahıllar, makarnalar, yağsız etler (özellikle domuz eti), balık ve soya fasulyesinde doğal olarak bulunur.

Vitamin B2 (riboflavin):

Riboflavin, protein ve yağlardan enerji üretimi için gereklidir. Vitamin B2 de romatoid artrit, migren baş ağrıları, akne, egzama ve dermatiti tedavi etmek için kullanılır. Riboflavin organ etlerinde (karaciğer, böbrekler), bademlerde, mantarlarda ve yeşil yapraklı sebzelerde doğal olarak bulunur.

Vitamin B3 (niasin):

B3 vitamini de enerji üretim sürecinin kritik bir parçasıdır. Sağlıklı sindirim için gerekli olan hidroklorik asit üretiminin de önemli bir parçasıdır. Niasinamid, osteoartrit, uykusuzluk, migren ve insülin bağımlı diyabet tedavisinde kullanılır. Niasin, kümes hayvanları, süt ürünleri, balık, fındık ve yumurtalarda bulunur.

B6 Vitamini (piridoksin):

B6 vitamini, protein ve karbonhidrat metabolizması sürecinin yanı sıra insülin ve hem kırmızı hem de beyaz kan hücrelerinin üretimidir. Piridoksin, enzimlerin, nörotransmitterlerin ve prostaglandinlerin sentezi için de gereklidir. amino asitlerin işlenmesinde. Ayrıca, serotonin üretmek ve güçlü bir bağışıklık sistemini sürdürmek için B6 vitamini gereklidir. İyi kaynaklar beyaz et, muz, karaciğer, tam tahıllı ekmek ve soya fasulyesidir.

B5 Vitamini (pantotenik asit):

B5 vitamini, vücudumuzun bir çok fonksiyonunda önemli rol oynayan, her yönden bir parçadır. Besin maddelerini metabolize eder, vitamin D üretiminde yardımcı olur, antikor üretiminde yardımcı olur, hemoglobin, steroid hormonları ve lipidlerin sentezinde yardımcı olur. Büyüme ve yeniden üretim süreçlerinde de önemli bir rol oynar. B5 vitamini peynir, yumurta, mısır, yer fıstığı ve buğday tohumu bulunur.

B7 Vitamini (Biotin):

B7 vitamininin birincil işlevi proteinlerin, yağların ve karbonhidratların metabolizmasındadır, ancak amino asitlerin ve glikozun sentezinde ve enzim fonksiyonunda da rol oynar. İyi biyotin kaynakları organ etleri, yumurta sarısı, yulaf ezmesi, muz, soya ürünleri ve mantarlardır.

Vitamin B9 (folik asit):

Folik asit, DNA, RNA ve protein üretimindeki rolüne bağlı olarak gebelik, emzirme ve erken büyüme fazları gibi herhangi bir büyüme aşamasında gereklidir. Turunçgiller, pancar, buğday tohumu ve kırmızı et, zengin folik asit kaynaklarıdır.

C Vitamini (askorbik asit):

Muhtemelen en iyi bilinen tüm vitaminler, askorbik asitler binaya yardımcı olur ve dokuların korunması ve bağışıklık sistemlerimizin güçlendirilmesidir. C vitamini ve bununla ilişkili sodyum, kalsiyum ve potasyum tuzları, en yaygın antioksidan gıda katkı maddelerinden bazılarıdır. İyi C vitamini kaynakları koyu yeşil yapraklı sebzeler, lahana ve birçok meyvedir.

Vücudumuzda, sürecin bazı aşamalarında yer alan vitaminler olmaksızın, çok fazla bir şey olmadığı oldukça açıktır. Neyse ki, bu besleyici bujilerin sadece birçok doğal kaynağı değil, aynı zamanda vitamin alımımızı dengeli ve yeterli kılmayı kolaylaştıran bir çok takviyesi de vardır. Belirli vitaminleri eklerken ciddi yan etkilere neden olabileceğinden, bir kişi dikkat etmelidir. Tüm ek rejimlerde olduğu gibi, vitamin takviyeleri bir tıp uzmanı ile tartışmak önemlidir.

Geleneksel tıbbın doğal yollarla ortaya çıkan ilaçlarda güçlü ve ilgili bir karşılığa sahip olduğunu ispatlanmış kanıtlara bağlı kalınarak, geniş bir yelpazede ilgili doğal ürünler tedarik ediyoruz. MASS Enterprise. Şu adresteki web sitesini ziyaret edin:

 

Yorum yapın