Vitaminler nelerdir ve neden onlara ihtiyacım var?

Vitaminler nelerdir ve neden onlara ihtiyacım var?

Vitaminler, doğal gıda maddelerinde az miktarda bulunan ve normal metabolizma için gerekli olan organik maddelerdir. Bir kişinin diyetinde yetersiz miktarlar olduğunda, bir dizi hastalığa yol açabilir.

İki temel vitamin grubu vardır … yağda çözünür ve suda çözünür.

Yağda çözünen vitaminler vücudumuzun yağ dokularında ve karaciğerde depolanır. Suda çözünen vitaminlerden daha kolay saklanabilirler ve bazıları vücutta birkaç gün boyunca rezerv olarak kalabilirler.

Suda çözünen vitaminler vücutta çok uzun süre saklanamazlar; ve yakında idrar yoluyla atılır. Böylece suda çözünen vitaminlerin yağda çözünenlerden daha sık değiştirilmesi gerekir.

A, D, E ve K vitaminleri yağda çözünürdür. Vitamin C ve tüm B vitaminleri suda çözünürdür.

Vitaminler organik maddeler (bitki veya hayvanlar tarafından yapılmış) iken, mineraller topraktan ve sudan gelen ve bitkiler tarafından emilen veya hayvanlar tarafından yenen inorganik elementlerdir.

Vücudunuzun, sağlıklı kalması için, kalsiyum gibi diğer minerallerden daha fazla miktarda daha fazla minerallere ihtiyacı vardır. Krom, bakır, iyot, demir, selenyum ve çinko gibi diğer mineraller eser mineraller olarak adlandırılır, çünkü her gün çok az miktarda ihtiyacınız vardır.

Vitaminler ve yaptıkları şey …

A vitamini

Kimyasal isimler: Retinol, Retinal ve Beta Karoten.

A vitamini yağda çözünürdür. Yetersizlik Gece Körlüğü veya Keratomalacia’ya (korneayı etkileyen bir göz bozukluğuna) neden olabilir

İyi yemek kaynakları: havuç, brokoli, tatlı patates, tereyağı, lahana, ıspanak, kabak, yeşil lahana, peynir, yumurta, kayısı, kavun karpuz, süt, karaciğer ve morina karaciğeri yağı.

Vitamin B1

Kimyasal adı: Thiamine

B1 vitamini suda çözünürdür. Eksiklik, Beriberi ve Wernicke-Korsakoff sendromuna (aşırı alkol kötüye kullanımı sonucunda şiddetli B1 eksikliği nedeniyle görme bozukluğu ve hafıza kaybı) neden olabilir.

İyi besin kaynakları: maya, tahıl ve kepekli tahıllar, ayçiçeği tohumu, kahverengi pirinç, kuşkonmaz, karnabahar, lahana, patates, domuz eti, karaciğer ve yumurta.

Vitamin B2

Kimyasal adı: Riboflavin

B2 vitamini suda çözünürdür. Yetersizlik Ariboflavinosis’e (zayıf karaciğer fonksiyonu) neden olabilir.

İyi yemek kaynakları: kuşkonmaz, muz, pazı, bamya, hurma, süt, yoğurt, süzme peynir, et, yumurta, balık ve yeşil fasulye.

B3 vitamini

Kimyasal adı: Niacin (Niacinamide)

B3 vitamini suda çözünürdür. Eksiklik Pellagra’ya neden olabilir (klasik olarak “Dört D” olarak adlandırılır. Pellagra kronik diyare ile başlayan çok ciddi bir hastalıktır; daha sonra dermatit, bunu demans izler ve tedavi edilmezse dört veya beş yıl içinde ölüm).

İyi yemek kaynakları: karaciğer, kalp, böbrek, tavuk, sığır eti, balık (ton balığı, somon), süt, yumurta, avokado, hurma, domates, yapraklı sebzeler, brokoli, havuç, tatlı patates, kuşkonmaz, fındık, kepekli tahıllar, baklagiller, mantarlar ve bira mayası.

B5 vitamini

Kimyasal adı: Pantotenik Asit

B5 vitamini suda çözünürdür. Yetersizlik Paresteziye neden olabilir (semptomlar, bir kişinin cildinin titremesi ya da uyuşması gibi sık görülen hisleri içerir, daha genel olarak “iğneler ve iğneler” ya da “uykuya dalmak” gibi bir bacak hissi olarak bilinir.

İyi yemek kaynakları: etler, kepekli tahıllar, brokoli, avokado ve balık.

B6 Vitamini

Kimyasal isimler: Piridoksin, Piridoksamin veya Piridoksal

B6 vitamini suda çözünürdür. Eksiklik Anemi (kırmızı kan hücreleri ve hemoglobin eksikliği) neden olabilir; Periferik Nöropati (sinir sistemine zarar).

İyi yemek kaynakları: etler, muzlar, kepekli tahıllar, sebzeler ve kuruyemişler.

Toz veya “kurutulmuş süt” B6’nın yaklaşık yarısını kaybettiğini unutmayın. Dondurmaya ve konserve işlemine tabi tutulan gıdalar da önemli B6 içeriği kaybedecektir.

B7 vitamini

Kimyasal adı: biyotin

B7 vitamini suda çözünürdür. Eksiklik Dermatit (hafif ve şiddetli cilt hastalıkları) ve / veya Enteritise (ince bağırsak iltihabı ile kramp, ishal ve ateş) neden olabilir.

İyi besin kaynakları: yumurta sarısı, karaciğer ve bazı yeşil sebzeler.

Vitamin B9

Kimyasal isimler: Folik Asit, Folinik Asit

B9 vitamini suda çözünürdür. Hamileler arasındaki eksiklik doğum kusurlarıyla ilişkilendirilmiştir.

İyi besin kaynakları: yapraklı sebzeler, baklagiller, karaciğer, fırıncı mayası, tahıl ürünleri ve ayçiçeği tohumu. Birkaç meyve B9 orta dereceli var.

B12 vitamini

Kimyasal isimler: Siyanocobalamin, hidroksil-kobalamin, metil-kobalamin

B12 vitamini suda çözünürdür. Eksiklik Megaloblastik Anemiye (kırmızı kan hücresi üretiminde DNA sentezinin inhibisyonundan kaynaklanan bir anemiye) neden olabilir.

İyi besin kaynakları: balık, kabuklu deniz ürünleri, et, kümes hayvanları, yumurta, süt ve süt ürünleri. Bazı güçlendirilmiş tahıllar ve soya ürünleri, yanı sıra takviye edilmiş besin mayası.

C vitamini

Kimyasal isimleri: Askorbik Asit

C vitamini suda çözünürdür. Yetersizlik Megaloblastik Anemiye neden olabilir (Vitamin B12 eksikliği ile aynı)

İyi yemek kaynakları: meyve ve sebzeler. Karaciğer ayrıca C vitamini içerir.

D vitamini

Kimyasal isimleri: Ergocalciferol, Kolekalsiferol

D vitamini yağda çözünürdür. Yetersizlik Osteomalacia’ya (kemiklerde görülen ve genellikle çatlaklara ve deformiteye yol açan ve Rickets ile ilişkili hastalıkların zayıflamasına neden olabilir) neden olabilir.

İyi yemek kaynakları – yağlı balık (somon), yumurta, dana karaciğer ve mantar. Ayrıca, D vitamininin güneşten veya yapay kaynaklardan ultraviyole B ışığına maruz kaldıktan sonra deride üretildiğini de unutmayın.

E vitamini

Kimyasal isimler: Tokoferoller, tokotrienoller

E vitamini yağda çözünürdür. E vitamini eksikliği nadirdir; kırmızı kan hücrelerine oksidatif hasar ve bağışıklık sistemi bozukluğundan dolayı anemiye neden olabilir.

İyi besin kaynakları: kivi, badem, avokado, yumurta, süt, fındık, yeşil yapraklı sebzeler, ısıtılmamış bitkisel yağlar, buğday tohumu ve kepekli tahıllar.

K vitamini

Kimyasal isimleri: Phylloquinone, Menaquinones

K vitamini yağda çözünürdür. Yetersizlik Kanama Diatezine (normal kan pıhtılaşmasının olmaması ve yara iyileşmesinde bozulma) neden olabilir.

İyi yemek kaynakları: yeşil yapraklı sebzeler, avokado, kivi meyvesi. Ayrıca, Parsley’nin restoranlarda garnitür olarak kullanılmasına rağmen, çok yüksek miktarda K vitamini içerdiğine dikkat edin.

Alt çizgi…

Günümüzün hızlı dünyasında, dengeli ve sağlıklı bir yemek yemek her zaman mümkün değildir; Bu nedenle, enerjinizi, gücünüzü ve sağlığınızı korumak için kaliteli çok vitaminli ve diğer gıda takviyeleri kullandığınızdan emin olmanız gerçekten önemlidir.

 

Yorum yapın