Saç Dökülmesini Önleyen Vitaminler

Saç Dökülmesini Önleyen Vitaminler

Vücudumuz gıdaların besin kaynağı olmadan işlevini yerine getiremez. Sistemlerimizin sağlıklı işleyişini sürdürmek için gıdalar esastır. Esasen, altı tür besin ve iki tür besin vardır. Altı besin maddesinin listesi karbonhidrat, yağ, protein, vitamin, mineral ve eser elementleri içerebilir. Öte yandan, iki besinsiz lif ve su içerebilir. Uygulamada, vücudumuzun sağlıklı yaşamı sürdürebilmek için diyetimizde tüm besin maddelerinin sağlıklı bir dengesine ihtiyacı vardır. Bu makale saç dökülmesi problemlerine katkıda bulunan çeşitli vitamin türlerine odaklanmaktadır.

Para-Aminobenzoik Asit

Para-Aminobenzoik Asit (PABA) saç dökülmesi problemleri için gerekli vitaminlerden biridir. B kompleks ailesine aittir. Anti-gri saç vitaminleri gibi işlev görür. PABA’daki bir eksiklik gri saçlara yol açabilir. Araştırmalar, hayvan kıl hücreleri üzerindeki etkilerini göstermiştir. Hayvan hücrelerinin vitaminlere tekrar verildiğinde normal renklenmenin geri döndüğü görülmektedir.

Az sayıda araştırmacı, folik asitle kombinasyon halinde PABA’nın sağlıklı saçı iyileştirmede etkili olduğunu da ortaya koymaktadır. PABA eksikliği saç rengini etkileyebilir. B vitamini açısından zengin bir diyet saç rengini geri kazanabilir. Aynı zamanda saç büyümesinin mükemmelliğini ve gücünü arttırmaya da yardımcı olur. Karaciğer, böbrek, tam tahıl ve mayada bol miktarda PABA alabilirsiniz.

İnositol

Aynı zamanda B vitamini kompleks grubuna aittir. Genellikle beyin hücreleri, kaslar, karaciğer, böbrek ve gözlerde bulunur. Erkeklerin saçlarını kadınlardan iki kat daha hızlı kaybettikleri görülmektedir. Erkeklerin genellikle saç dökülmesi problemleri için birincil vitaminlerden biri olan Inositol’den yoksun oldukları varsayılmaktadır.

Saç dökülmesinde sadece Inositol yardımcıları değil aynı zamanda farklı cilt problemlerinde de yararlı etkiler sağlar. Kel hastalar için çok önemlidir. Hemen hemen tüm saç dökülmesi problemleri Inositol vitamin kullanımı ile sıralanabilir.

Biyotin

Bu ayrıca H vitamini olarak da bilinir. Aynı zamanda B vitamini kompleks grubuna aittir. Saç dökülmesi problemleri için en önemli vitaminlerden biridir. Bu vitaminin yetersiz beslenmesi saç dökülmesi sorunlarına neden olabilir.

Yağ metabolizmasında görev yapar. Saç dahil olmak üzere vücut büyümesi için yağ gereklidir. Ayrıca saçların erken grileşmesini önlemeye yardımcı olur.

Yumurta sarısı, büyük bir biyotin kaynağıdır. Böbrek, karaciğer, süt ve mayada da bulunur.

E vitamini

Saç dökülmesi için en yararlı vitaminlerden biridir. Kan dolaşımını arttırarak kafa derisi uyarımı sunan antioksidan özelliklerden oluşur. Soğuk işlenmiş bitkisel yağlar, soya fasulyesi, çiğ tohumlar ve yeşil yapraklı sebzelerden E vitamini alabilirsiniz.

Her ne kadar E vitamini bir çok avantaj sunsa da, büyük miktardaki artış, kan basıncının artması ve kan pıhtılaşma kabiliyetinin azalması gibi olası yan etkilerle de ilişkilidir. Bu nedenle, yüksek tansiyon hastasıysanız veya antikoagülan ilaçlar alıyorsanız, doktorunuza danışmadan önce E vitamini takviyesi almamalısınız.

C vitamini

Anti-oksidasyon yararları sağladığı bilinmektedir. Saç dökülmesi problemleri için gerekli vitaminlerden biridir. Sağlıklı cilt ve saçların korunmasına yardımcı olur. C vitamini açısından zengin olan bol miktarda doğal yiyecek vardır. Narenciye, kivi, çilek, ananas, domates, yeşil biber, kırmızı biber ve daha birçok C vitamini kaynağıdır. günlük diyetinizde bunu önlemek.

Vitamin B Kompleksi

Niasin (vitamin B3), Pantotenik asit (B5 vitamini), B6 ​​vitamini ve B12 vitamini, çeşitli sağlık koşullarında önemli ölçüde katkıda bulunur. Bunlar saç dökülmesi problemleri için yararlı vitaminler olarak bilinir. B3 vitamini kafa derisi dolaşımını teşvik etmeye yardımcı olur. Buğday tohumu, tavuk, balık, hindi ve etlerde B3 vitamini bol miktarda bulunur. Bununla birlikte, büyük alım niasin floş olarak bilinen zararlı etkilere neden olabilir. B5 vitamini, erken grileşme ve saç dökülme problemlerinin önlenmesine yardımcı olur. Özellikle yumurta sarısı, tam tahıl gevreği ve organ etlerinde bulunur.

 

Yorum yapın