K Vitamini Nedir , Hangi Gıdalarda Bulunur

K vitamini, çok çeşitli vücut fonksiyonlarını etkileyen yağda çözünen bir vitamindir. Kan pıhtılaşmasında (kan pıhtılaşmasını) en çok doğrudan yer alır, fakat aynı zamanda kemik ve cilt sağlığına katkıda bulunur, anti-pıhtılaştırıcılardan (kan pıhtı önleyicileri) zehirlenmeye karşı koyar ve karaciğer ve prostat kanseri riskini azaltabilir.

K vitamini türleri nelerdir?

#K vitamini iki doğal olarak oluşan formda gelir: K1 vitamini (phylloquinone) ve K2 (menaquinone). Vitamin K2, menaquinon-4 ve menaquinone-7 gibi gıdalardan elde edilebilen veya vücuttaki çeşitli işlemlerle K1 vitaminden üretilen birçok alt tipe sahiptir. Örneğin Menaquinon-4, vücut tarafından K1 vitamininden sentezlenirken, menaquinon-7, bağırsak bakterileri tarafından oluşturulur. Toplam 9 K2 vitamini çeşidi vardır.

K1 vitamini ve K2’nin çeşitli formlarına ek olarak, daha az bilinen formlar da vardır, K3, K4 ve K5, insan yapımı versiyonları sadece sentetik takviyelerdir. Bu sentetik versiyonlar, bazı tıbbi tedaviler için yararlıdır, ancak genellikle düzenli tüketim için gereksiz ve potansiyel olarak güvenli değildir.

K vitamini ne işe yarar ? Vitamin K1 ve K2’nin Kullanımları ve Sağlığa Faydaları

#Daha önce bahsedildiği gibi, K vitamini, özellikle  kesikler, çürükler ve diğer cilt tahrişi kaynakları ile ilgili olarak vücutta uygun koagülasyonu desteklemedeki rolünden doğrudan sorumludur. Bu nedenle, K vitamini kremleri genellikle gözlerin altında çürükleri, kesikleri, bazı döküntüleri ve hatta koyu halkaları tedavi etmek için kullanılır.

K vitamininin bir başka önemli yönü de kemik sağlığı üzerinedir. Hemşirelerin Sağlığı Çalışması ve Framingham çalışması gibi gözlemsel çalışmalar, daha yüksek K1 vitamini tüketiminin daha düşük kalça kırığı oranları ile ilişkili olabileceğini, ancak nedenden ötürü birtakım faktörlerin değiştiği için nedensellik anlamına gelemediğini öne sürmüştür. 2008’deki bir başka çalışma da K1 vitamininin kemik sağlığını desteklemedeki rolü konusunda şüphe uyandırdı. Bununla birlikte, menaquinon-4’ün (bir K2 vitamini biçimi) aslında kemik bozulmasını önlediği ve osteoporoz gibi dejeneratif hastalıklara karşı savaşmada yararlı olabileceği gösterilmiştir.

K vitamininin diğer faydaları arasında bazı karaciğer ve prostat kanserlerini önleme, Alzheimer hastalığı ve belki de beyin ile ilgili diğer hastalıklarla mücadele bulunmaktadır.

K vitamini içeren gıdalar nelerdir ?

#K1 vitamini en yaygın olarak ıspanak, lahana ve pazı gibi yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Bazı meyvelerde avokado ve kivi gibi bazı meyvelerde de yüksek miktarda K vitamini bulunur, ancak hemen hemen tüm meyveler K1 vitamini içerir. Soya fasulyesi yağı gibi bazı bitkisel yağ ürünleri eser miktarlar içerir, ancak bu yağların iyi bir besin kaynağı olarak kabul edilmesi için yeterli miktarda vitamin elde etmek için gerekli olan tüketim seviyesi çok yüksektir.

Diğer yandan K2 vitamini, et, kümes hayvanları, yumurta ve süt gibi hayvansal ürünlerde bulunur. Özellikle iyi kaynaklar arasında organ etleri, tereyağı ve yumurta sarısı bulunur.

Günlük ne kadar K vitamini ihtiyacımız var ?

#K1 vitamini için önerilen günlük doz 90-120 µg olup, meyve ve sebzelerde yeterli bir diyetle nispeten kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Vitamin K2 henüz belli bir RDA almamaktadır, ancak kaliteli hayvansal ürünlerin düzenli olarak alınmasıyla yetersiz kalmaktadır.

Birçok vitamin ve takviyede olduğu gibi, çoğu insanın diyetleri özellikle eksikse sadece K vitamini takviyesi gerekir. Ancak istisnai olarak, K vitamini emilimini ve K1 vitamininin K2 vitaminine dönüşmesini değiştirebilecek bazı ilaçlar alan insanlar söz konusudur. Bu özellikle sindirim sistemi ilaçları veya antibiyotik kullanan kişilerle ilgilidir, çünkü bunlar K vitamini seviyelerini etkilemektedir.

 

Yorum yapın