D Vitamini Sağlığımız için Neden önemlidir ?

D Vitamini Sağlığımız için Neden önemlidir ?

D vitamini, iskeletin düzgün oluşumu için gereklidir. Vücutlarımızın kalsiyum ve fosforu emmesine ve tutmasına yardımcı olduğu için kemik büyümesi ve yenilenmesi hayati önem taşır. D vitamini ayrıca sinir ve kas aktivitesi için gereklidir ve kronik iltihapla savaşmaya yardımcı olabilir. Araştırma ayrıca, D vitamininin kanser hücrelerinin büyümesini ve bölünmesini engellemeye yardımcı olabileceğini belirlemektedir.

#Bu değerli besin maddesinden çok azımız varsa, kemiklerimiz düzgün bir şekilde mineralleşemez. Bu, bacaklı bacaklar, knock-dizler, şişmiş eklemler ve malforme olmuş iskeletler ile karakterize olan çocuklarda raşitizm denen bir duruma yol açabilir. Yetişkinlerde D vitamini eksikliği, kemiğin yetersiz mineralizasyonunun olduğu bir durum olan osteomalazi’ye yol açar. Ayrıca eksiklik kalsum abse- drasyonuna bağlı olarak osteoporoz ile sonuçlanabilir ve D vitamini eksikliği de kas güçsüzlüğü ile ilişkilidir.
#D vitamini, güneşin ultraviyole ışınlarına maruz kalmak suretiyle vücudumuzda doğal olarak üretilir ve bazı gıdaların yanı sıra takviyelerde de bulunur. D vitamini genellikle “güneş ışığı vitamin” olarak adlandırılır çünkü cildimiz güneşten ultraviyole ışığa maruz kaldığında cildin doğal olarak bulunan bir kolesterol bileşiğinden D vitamini üretebiliriz. Bununla birlikte, güneş ışığını almıyorsak, D vitamini üretmemiz gerekir, D vitamini takviyeli gıdaları tüketmemiz veya D vitamini takviyesi almamız gerekir.

 

#Cildimizdeki D vitamini üretimi, mevsimlerden ve yaşadığımız enlemden büyük ölçüde etkilenir. Burada Kanada’da, güneşin olmaması ve soğuk havada açık havada kalma yeteneğimiz nedeniyle Ekim ve Mart ayları arasında “D vitamini kışları” yaşarız. Kutuplara daha yakın yaşayanlar için “D vitamini kış” da uzatıldı.

 

#Vücudumuzun D vitamini depolama kapasitesine sahip olmasına rağmen, kış aylarında elde edebileceğimiz güneş ışığına ek olarak tamamlayıcı olmak akıllıcadır. Kuzey Amerika’da, ortalama olarak açık tenli insanlar yüzümüzde ve ellerimizde günde on ila on beş dakika güneşe ihtiyaç duyarlar, koyu tenli insanların ise daha fazla ihtiyacı vardır, çünkü D vitamini sentezi koyu tenlidir. Kendimizi aşırı göstermemeye özen göstermemiz önemlidir, bu da cilt kanseri riskini artırabilir.

 

#D vitamini elde etmenin en iyi yolunun güneş ışığına maruz kalması olduğunu biliyoruz, fakat güneşi almadığımız zaman, D vitamini üretmemiz için D vitamini alımını artırmaya yardımcı olabilecek birkaç yiyecek var ve ayrıca D vitamini takviyeleri de var. . Takviyeli süt ürünleri, güçlendirilmiş portakal suyu ve güçlendirilmiş soya sütü iyi bir D vitamini kaynağıdır. Margarin, yumurta, tavuk ciğeri, somon, sardalya, ringa balığı, balık yağları (pisi balığı ve morina karaciğeri yağları) ve mantarlar az miktarda içerir. . Diyet alımı her zaman vücudumuzun gerektirdiği yeterli D vitamini sağlayamayabileceğinden, yeterli seviyelerin elde edilmesi için takviye gereklidir.

 

#D vitamini sadece yetişkinler için değildir. Bebeklerin doğru yalak yavruları da bu önemli ve temel besinlere ihtiyaç duyarlar. Nitekim Amerikan Klinik Beslenme Dergisi, Ocak ayında “hamilelik sırasında D vitamini düzeyinin düşük olması, çocuklarda daha az kas ve daha yüksek insülin direnci ile sonuçlanabileceğini” ortaya koymuştur. Emzirilen bebekler ve küçük çocuklar bile günlük olarak önerilen D vitamini damlası dozunu almalıdır.

 

D VİTAMİNİ NE KADAR ALMALIYIM?

Yorum yapın