D Vitamini Kadınlar için Önemlidir

D Vitamini Kadınlar için Önemlidir


D vitamini, sağlıklı bir vücut korumak için önemlidir. Yetersizliğinden daha çok muzdarip olan kadınlar, D vitamini açısından zengin yiyecekler yiyerek çok daha fazla kazanç sağlayabilirler.

D vitamini eksikliği

Sağlıklı yaşamı sağlamak için D vitamini önemli bir rol oynar. Bu besleyicinin eksikliği, bağışıklık sisteminiz, sinir sisteminiz ve kemik gelişiminiz üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir. D vitamini eksikliği neden olur:

  • Güneşe maruz kalma eksikliği
  • Vitamini emen problemler
  • Diyetinizde D vitamini eksikliği

Vitamin D’nin uygun bir şekilde dahil edilmesiyle, kadınlar her yaştan kadınlar için gerekli olan besin maddelerinin uygun şekilde beslenmesini sağlayabilirler.

D vitamini kadınlara nasıl yardımcı olur?

  • Hamilelik : Kadınlara ve anneliklere özgü biyolojik bir fenomen. Hamilelik döneminde, vücudu hassas bir durumda. D vitamini alımının doğru yapılmasıyla, kadınlar sadece kendi bedenlerine iyi davranmakla kalmayacak, aynı zamanda yeni doğan bebeklerini hayatı tehdit eden sonuçlardan koruyacaklardır. İngiltere Sağlık Bakanlığı’na göre, hamile bir kadın düzenli olarak belirli bir seviyede D vitamini aldığından emin olmalıdır. D vitamini eksikliği yüksek tansiyon nedeniyle ciddi komplikasyonlara neden olabilir.
  • Kanser : Çalışmalar D vitamininin kanseri önleyebileceğini göstermiştir. Hücrelerin büyümesini düzenlemeye yardımcı olur ve kanserle ilgili olanlar dahil olmak üzere 200’den fazla gen kontrol eder. Kadınlar yumurtalıklarında ve göğüslerinde kansere eğilimlidir. Vitamin D’nin anti-meme kanseri proteinlerini uyardığı ortaya çıkmıştır. Dr. Cedric Garlands’e göre, meme kanseri doğrudan D vitamini eksikliğiyle ve D vitamininin sistematik bir şekilde alınmasıyla ilişkilidir , kadınlar tedavi edilemez hastalığa yakalanabilirler. Vücut hücrelerinin malevolent büyümesini yavaşlattığı bilinmektedir.
  • Depresyon : Bilim adamları depresyon ve D vitamini arasındaki doğrudan bağlantıyı bulmuşlardır. Bu vitamin eksikliği olan yaşlı kadınlar depresyona daha yatkındır. Yaşlı kadınlar arasında düşük D vitamini ve depresyon arasındaki ilişkiyi araştırmak için Amerika’nın araştırmacıları, 65 yaş üstü 65 yaş üstü kadınları 6 yıl boyunca izlediler. Bunların% 42’sinin depresyon kurbanı olduğu öğrenildi. Daha sonra , D vitamininin düzenli olarak alınmasıyla kadınların depresif belirtileri yerinde tutabildiği sonucuna varılmıştır .
  • Menopoz : 50 yaş civarında, adet kanaması tamamen durur ve kadınları osteoporoz ve kalp hastalıkları gelişme riskine maruz bırakır. 40 yaşına geldiğinde, kadınlar vitamin takviyeleri almaya başlamalıdır. Kadınlar hayatlarındaki bu hassas aşamada D vitamini ile çok şey alabilirler.
  • Diyabet : Yüksek dozda D vitamini, kadın bedeninin kan şekerini düzenleyen bir hormon olan insüline olan duyarlılığını artırır. Diyabet genellikle kardiyovasküler hastalıklar ve böbrek problemleri gibi komplikasyonlarla ilişkilidir. Hemşirelik Yüksek Okulu’nun Chicago tarafından yürüttüğü belirli bir araştırma ile, Vitamin D’nin her insan için, özellikle de diyabetliler için çok önemli olduğu sonucuna varılmıştır. Bu vitaminin yeterli seviyesinin tek başına diyet yoluyla alınamayacağı açıktır. Vitamin takviyeleri gereklidir. Menopoz sonrası kadınlarda D vitamini eksikliği sık görülür. Çalışmalar diyabet ve multipl sklerozun yaygınlığı ile yaygınlığı arasındaki bağlantıyı ortaya çıkarmıştır.
  • Kemik Hastalıkları : D vitamini kemik sağlığında vazgeçilmez bir bileşendir. Kemiğin kemik gücünü oluşturmak için gerekli olan kalsiyumu emmesini ve tutmasını sağlar. Vücutta kalsiyum yetersizliği, osteoporoza yol açabilir ve vücudun kalsiyum emilimini kolaylaştırmak için D vitamini ihtiyacı vardır. Vitaminin uygun seviyelerine sahip kadınlar kırıklara ve kemik kaybına daha az eğilimlidir.

50 yaş ve üzeri kadınlar, vitamin yetersizliğinden muzdarip olma riski daha yüksektir. Bunun nedeni, D vitamininin sentezinde cildin daha az etkili olmasından ve böbreklerin yaşlanmayla birlikte aktif formuna daha az dönüşebilmeleridir. Hastalıklar, vitamin takviyelerinin düzenli olarak eklenmesiyle körfezde tutulabilir.

Yorum yapın