D Vitamini  Güneş arasındaki ilişki Nedir ?

D Vitamini Güneş arasındaki ilişki Nedir ?

Güneş’in D vitamini ile ne ilgisi var?

D vitamini, güneş ışığına maruz kalmak suretiyle deride sindirilebilen veya sentezlenebilen yağda çözünen bir vitamindir. Güneş ışığı ciltte bulunan bir kolesterol formunu aktive eder ve D vitaminine dönüştürür. D Vitamini hem bitkilerde hem de hayvan dokularında bulunur. D1, D2, D3, D4 ve D5 olarak adlandırılan en az beş farklı form vardır. Sentetik Vitamin D2 ergokalsiferol denir. Mantar ve bitki kaynaklarından elde edilir. Doğal D vitamini, D3 vitamini kolekalsiferol denir ve hayvan kaynaklarından elde edilir ve ayrıca deriden yapılır. D vitamini terimi, bu iki maddenin tüm farklı formlarını ifade eder. Doğal form balık karaciğer yağlarında görülür.

D vitamini tüm organlar için önemlidir

D vitamininin ana işlevlerinden biri, kalsiyum ve fosforun bağırsaklardan emilmesine yardımcı olmaktır. D vitamini olmadan, çocuklar boylarında büyümeyecekler ve kemikleri ve dişleri gerektiği gibi kalsifiye etmeyecektir. Güneş ışığının vitamininin başka bir işlevi organların bakımıdır. Normal kalp eylemi, kan pıhtılaşması ve stabil bir sinir sistemi için D vitamini gereklidir. Araştırmacılar ayrıca D vitamininin midede üretilen mide suyunun asitliğini ve ülser oluşumunu etkilediğini de keşfetmişlerdir.

#Bu konuyla ilgili detaylı bilgi için D vitamini sağlığımız için neden önemlidir? adlı makalemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

D Vitamini Gıda Kaynakları

Balık karaciğeri yağı ve yağlı balıklar, doğal olarak zengin D vitamini kaynaklarıdır. Balık A vitamini de balık yağıdır. A vitamini, vücut tarafından emilen D vitamini miktarını artırdığı için, beslenme durumu açısından mükemmeldir.

Yayın balığı, somon, ringa balığı ve uskumrudan üç ons 300 ila 425 IU arasındadır. Ton balığı üç ons 200 IU sağlar.

Süt, kahvaltılık gevrekler, besin takviyeleri, soya sütü ve protein barları sadece D vitamini bakımından yüksek olduğundan, takviye edilmişlerdir. Bir yumurta sadece 20 IU sağlar.

Önerilen günlük ödeneği karşılamak için, maruz kalan deride günde 10 ila 20 dakika güneşe maruz kalmak yeterlidir. ABD Diyet Referans Alım Komitesi, 200 IU’nun 50 yaşına kadar olanlar için çok fazla olduğunu belirlemiştir. 50 yaşından sonra, 70 yaşına kadar 400 IU tavsiye edilir ve bu miktar, daha yaşlı olanlar için 600 IU’ya yükselir. 70. Bununla birlikte, kış aylarında çocuklar için günlük 1000 IU ve yetişkinler için daha fazla miktar gereklidir.

Bu seviyeler yıllar içinde azalmıştır. Başlangıçta önerilen günlük ödenek, yetişkinler ve bebekler de dahil olmak üzere sağlıklı bireyler için günde 400 IU’ya ihtiyaç duyuldu. Osteoporozu olanların günde 2000 IU almaları önerilmiştir.

Kanada’da Kanada Kanser Derneği’nden uzmanlar, beyaz olmayan yetişkinlerin günde 1000 IU aldığını, beyazların ise sonbahar ve kış aylarında 1000 IU almasını önermektedir. Kanada Pediatrik Derneği, hamile ve emziren kadınlar için 2000 IU şartını ikiye katlıyor.

D vitamini eksikliği

Büyüyen bir çocukta, D vitamini eksikliği, kemiklerin ağırlık stresine dayanamadığı bir durum yaratır. Bacak kemikleri dışarı doğru yayılmaya başlar. Kafatası kemikleri yumuşatır. Bir omurga eğriliği gelişir. Bilek, diz ve ayak bileği eklemleri büyür. Kaslar gelişmez ve rahatlayamayan bir sinirlilik vardır. Bu rikets denilen bir kemik bozukluğu haline gelir.

Büyüyen bir bebekte, D vitamini eksikliği diş erüpsiyonunda problemlere neden olur ve dişler düzgün bir şekilde hizalanmaz.

Bir yetişkinde D vitamini eksikliği osteomalazi olarak adlandırılır. D Vitamini dişleri güçlendirir, diş çürümelerini ve diş etlerinin ve diş yuvalarının iltihaplanmasını önler.

Tetany, kaslarda kontrol edilemeyen spazmlar, ayrıca uyuşukluk ve karıncalanma ile birlikte D vitamini eksikliği ile sonuçlanır.

D vitamini eksikliği de yakın görüşe neden olabilir. Son çalışmalar D vitamini eksikliği ile kolon, pankreas, yumurtalık, prostat ve meme kanseri arasında bir bağlantı bulmuştur.

Son zamanlardaki araştırmalar, D vitamini eksikliğinin özellikle tüberküloz, grip ve pnömoni için enfeksiyon riskini artırdığını göstermektedir. Düşük seviyeler de periferik arter hastalığı riskini artırır.

#Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için d vitamini eksikliği yazımıza göz atınız.

Uyarılar:

D vitamini takviyesi zor olabilir. Doğru dozajda D vitamini, kemik oluşumu ve mineralizasyonu için kalsiyum emilimini destekler. Çok yüksek seviyelerde, kemik parçalanmaya başlar. K vitamini yeterli değilse, D vitamini yumuşak dokuların kalsifikasyonunu tetikler. D vitamini bir pro-hormondur; 1, 25-D hormonuna dönüştürülür.

Hipervitaminoz D imalat ve sanayi kazalarında meydana gelmiştir. Çok fazla güneşe maruz kalmak hiçbir zaman D vitamini toksisitesine neden olmaz, çünkü fazlalık vücutta azalır. Balık karaciğeri yağı tüketimi hiçbir zaman bir aşırı doz üretmemiştir; Ancak, yüksek dozda balık yağı ile alınan fazla A vitamini raporları olmuştur.

Sentetik formlar, özellikle günde 40.000 IU’yu aşan seviyelerde problemlere neden olabilir. Çocuklar günde 2000 IU’dan fazla almamalıdır; Yetişkin 100.000 IU ve bebekler 1000 IU.

Akut doz aşımı, mide bulantısı, kusma, ishal, baş dönmesi, yorgunluk, idrar sıklığı, kalbin kalsifikasyonu, kan damarları ve akciğerler gibi semptomlarla sonuçlanır. Semptomlar durdurulduktan birkaç gün sonra semptomlar kendi kendine geri döner. Doz devam ederse, böbrek yetmezliği oluşabilir.

Çok fazla D vitamini almak, özellikle de yeterli miktarda kalsiyum ve fosfor alınmadığında, arterlerde ve böbreklerde kalsiyum birikmesine neden olabilir. Tüm besinler birlikte çalışır ve dengesizlikler tek başına herhangi bir besin alındığında ortaya çıkar.

Aşırı D vitamini de yüksek tansiyona neden olabilir.

  • Sağlık servettir ve sağlığınız zayıfsa tüm servetinizi kaybedersiniz. Bu yüzden bugün servetinizi kurtarmak ve zevk almak için sağlıklı bir yaşam sürmeye başlayın. Ama aynı zamanda iyi sağlık ve zenginlik ile, hayat eğlenceli değildir.İyi haber, istediğimiz şeye sahip olabiliriz! İyi bir fırsat tüm farkı yaratabilir.

 

D Vitamini İle İlgili Diğer Yazılarımız;
D vitamini eksikliği belirtileri , D vitamini takviyesi
D vitamini Faydaları ve Kaynakları

D Vitamini Sağlığımız için Neden önemlidir ?

Yorum yapın