D vitamini Faydaları ,D vitamini Kaynakları

D vitamini Faydaları ,D vitamini Kaynakları

Vitaminler vücudunuzun metabolizmasının normal işleyişi için gerekli olan kompleks bileşiklerdir. Vitaminlerin çoğu doğrudan tüketilebilir. Bununla birlikte, D vitamini güneş tarafından ultraviyole ışınları yardımıyla vücut tarafından sentezlenebilir. Birkaç yıl boyunca, bu vitaminin önemi göz ardı edilmiştir. Bununla birlikte, araştırmalardaki sıçramalarla, yeni çalışmalar, diyette D vitamini eksikliğinin, diğer problemlerin yanı sıra kemiklerin erken yaşlanmasına yol açabileceğini göstermiştir. Bu, D vitamininin optimum seviyelerinin eksik olmasının kemiklerin kalsifikasyonunu engellediğinden ve zamanla zayıf ve aşındığı için olur. Kandaki normal kalsiyumu yerine getirmek için vücut mekanizması kemiklerden kalsiyumu temizler. Bu, yaşlanmaya neden olan kemik yumuşamasına ve anormal kemik yapısına neden olur.Bu yazımızda d vitamini faydaları ve d vitamini kaynaklarından bahsedeceğiz.

D vitamini faydaları

Son zamanlardaki araştırmalar, uzun kış mevsimi ve güneş-paranoyak sağlık memurları nedeniyle, Amerika’nın neredeyse yarısının D vitamini eksik olduğunu göstermektedir. Bu, düzenli bir D vitamini alımının daha önemli olduğuna dikkat çekiyor. Bol güneş ışığı almadıkları sürece, bu vitaminin vücuttaki optimum seviyelerini korumak için insanların çoğunun günlük olarak 2000 IU’ya ihtiyacı vardır.

Tüm vitaminlerden D vitamini, bir bireyin genel sağlığından sorumludur.

#Dişlerde ve kemiklerde kalsiyumu güçlendirir.
#Bağışıklık sistemine destek sağlar ve vücudun büyümesini hızlandırır.
#D vitamini düzeylerini korumak, osteoporoz, diyabet, kalp hastalıkları, multipl skleroz, artrit, enfeksiyon, hipertansiyon vb. Hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir.
#D vitamini, kemikle ilgili hastalıkları önleyen vücuttaki uygun kalsiyum ve fosfor seviyelerini destekler.
#Normal D vitamini seviyeleri de yüksek tansiyona karşı savaşmaya yardımcı olur.
#D vitamini eksikliği olan kişilerde yumurtalık kanseri, meme kanseri veya hatta melanoma daralma olasılığı daha yüksektir. Bunun nedeni ise; D vitamini güvenlik duvarı düşük olduğunda kanser hücreleri hızlı büyür.
#Obez insanlar da genel D vitamini eksikliği gelişme şansı daha yüksektir. Yüksek miktarda yağ nedeniyle, vitamin düzgün emilemez.

 

D vitamini Kaynakları

Morina Balığı karaciğeri yağı

Mükemmel bir D vitamini kaynağı morina karaciğeri yağıdır. Vücudumuzun D vitamini ihtiyacını karşılayacak şekilde yenilenmesi nedeniyle kış aylarında düzenli olarak morina karaciğeri yağının alınması tavsiye edilir. Yaklaşık 100 mg veya bir çorba kaşığı yağ yeterli olmalıdır. Ancak, talaşı korumak için morina karaciğeri yağı soğutulmalıdır.

Güneş ışığı

D vitamininin günlük ihtiyaçlarını karşılamak için bol miktarda bulunan doğrudan kaynaklardan biri güneştir. İnsan vücudu, D vitamini güneş ışığından doğrudan emebilir. Tavsiye edilen süre, her gün 20 ila 30 dakikalık güneş banyosudur.

Ton Balığı

Konserve ton balığı D vitamini için mükemmel bir kaynaktır. Çeşitli yemeklere eklenebilir veya doğrudan tüketilebilir.

Çiğ süt

Herhangi bir yerel süt ürünü tarafından tedarik edilen çiğ sütler, tüketim için de güvenlidir. Ayrıca, vücutta D vitamini takviye için mükemmel bir seçimdir. Sütü ısıtdığımızda, besin değerini kaybeder, bu yüzden sağlığınız için çiğ süt içmek tercih edilir.

Yumurtalar

Vücudunuzun D vitamini gereksinimlerini karşılamak için başka bir harika kaynak yumurtadır. Günlük olarak yumurta tüketmek, gerekli olan vitamin miktarını tamamlar. Ancak çiğ yumurta yemeyin; Gıda zehirlenmesini önlemek için hafifçe pişirin.

Daha iyi vitamin seviyelerini korumanın en iyi yolu sağlıklı bir diyettir. Akıllıca seçin ve vücudunuz iyi korunmuş bir vücut saati ve metabolizma ile harika bir şekilde cevap verecektir.

 

Yorum yapın