D vitamini eksikliği belirtileri , D vitamini takviyesi

D vitamini eksikliği belirtileri , D vitamini takviyesi

Geçmişte, Vitamin D’nin kaynağı hakkında yanlış bilgilendirildik. Bu vitaminin kemiklerimiz tarafından gerekli olduğunu biliyoruz. Bugün, D vitamini alımını arttırmak ve böylece D vitamini eksikliğini önlemek için bize daha fazla fırsat veren iki D vitamini çeşidi olduğunun farkındayız. Bu iki form, güneşten gelen ve cildimiz tarafından sentezlenen bitki şekli ve Vitamin D3 olan Vitamin D2’dir.

D vitamini vücudunuz tarafından kolayca emilir. Güneş ışığına maruz kalmak vücudunuza bu vitamini yetecek kadar sağlayacaktır. Güneş ışınlarının doğrudan cildinizi yakmayacak kadar sıcak olmadığı günlerde veya öğleden sonra geç saatlerde güneş ışığının altında gitmesi tavsiye edilmiştir. Aşırı sıcak güneş ışığına maruz kalmak sıklıkla cilt kanserine neden olabilir.

D vitamini eksikliği belirtileri

Osteoporoz veya osteopeni, D vitamini eksikliğinin bilinen semptomlarından biridir.

Yorgunluk, infertilite ve diğer hormonlarla ilgili sorunlar, zayıf kemikler, kemik ve kas ağrısı bu vitamin eksikliğine bağlı olabilir. D vitamini eksikliğiniz olduğunda diyabet, kalp hastalığı, kronik inflamasyon, insülin direnci, astım ve birkaç çeşit kanserden de hasta olabilirsiniz. Crohn hastalığı, bağırsak emilimini etkileyen tıbbi bir durum da bu vitaminin çok düşük seviyesinden kaynaklanabilir.

Bu eksikliği kolaylıkla ortaya koyabilen belirli insan grupları vardır.

Bunlar hamileler, bebekler, yaşlılar veya yaşlılar, vejeteryanlar ve tenlerinde koyu renkli pigmentli insanlardır. Hamile bir kadının bebeği rahimde beslemek için bu vitamin için büyük bir ihtiyacı vardır. Doğum yaptığında ve emzirdiğinde, bebeğin sütü için vitaminlere ihtiyacı vardır. Yaşlı bir kişi D vitamini eksikliğine duyarlıdır, çünkü cildin bir çok durumda güneşi absorbe etme gücünün çoğunu kaybetmiştir.

D vitamininin fonksiyonları

Bu vitaminin başlıca iki işlevi kanınızdaki kalsiyum ve fosfor düzeylerini kontrol etmek ve korumaktır. D vitamini nedeniyle, bu iki mineral vücut tarafından iyi emilir, böylece kalsiyum ve fosfor eksiklikleri önlenir. Bu vitamin ayrıca kalsiyumu emerken böbreğe yardımcı olur. Ayrıca, bu vitamin, hücresel dokuların büyümesini teşvik eder. Bazı çalışmalarda D vitamininin hastalıklara karşı bağışıklık sağladığı açıklandı.

D vitamini eksikliğinin önlenmesi

Vitamin D eksikliğini önlemek çok kolaydır. Aslında birçok durumda ücretsizdir. Sadece evinizden çıkıp cildinizi güneş ışığına maruz bırakmak zorundasınız. Egzersizlerinizi açık havada bile yapabilirsiniz – güneşin altında da bu yardımcı olur.

D vitamini eksikliğini önlemenin bir başka yolu da, vitamin açısından zengin olan yiyecekleri yemektir. En iyi kaynaklar, somon, uskumru ve ringa balığı gibi balıklardır. Uzun yıllar önce rikets için kullanılan morina karaciğeri yağı da büyük bir kaynaktır. Süzme peynir ve yumurta D Vitamini içerir – ama küçük miktarlarda. Ayrıca süpermarketten, D vitamini elementleri olan süt ve süt ürünlerindeki takviyeli ürünleri satın alabilirsiniz.

Üçüncü yol D vitamini takviyelerinin kullanılmasıdır. Bugün, iyi D vitamini takviyeleri olan doğal ürünler bulabilirsiniz.

Kemikleriniz için kalsiyuma ihtiyacınız varsa, kalsiyum + D vitamini kapsülleri satın almanız için D vitamini ile formüle edilmiş kalsiyum hapları vardır.

D vitamininin kalsiyum emiliminde yardımcı olduğunu unutmayın.

Umarım bu, başladığında D vitamini eksikliğinin nasıl giderileceğine ve tedavi edileceğine dair bir yol haritası verir. Doğru ve hızlı bir şekilde tedavi edildiğinde, bu eksikliğin semptomlarını çok kısa bir zaman dilimi içerisinde ortadan kaldırabilirsiniz.

 

Yorum yapın