D Vitamini Eksikliği – Belirtileri, Yararları ve Önlenmesi

D Vitamini Eksikliği – Belirtileri, Yararları ve Önlenmesi

D Vitamini Eksikliği

Geçmişte, D vitamini’nin kaynağı hakkında yanlış bilgi sahibi olduk. Bu vitaminin kemiklerimiz tarafından gerekli olduğunu biliyoruz. Bugün, bize D vitamini alımını arttırmamız ve böylece D vitamini eksikliğini önlememiz için daha fazla fırsat sağlayan iki D vitamini formu olduğunun bilincindeyiz. Bu iki form bitki formundaki D2 vitamini ve güneşten gelen ve cildimiz tarafından sentezlenen D3 vitamini’dir.
D vitamini vücudunuz tarafından kolayca emilebilir. Güneş ışığına maruz kalmak vücudunuza yeterli miktarda bu vitamini sağlayacaktır. Direkt güneş ışığına maruz kalmanın sabah erken veya öğleden sonra, güneş ışınlarının cildinizi yakmayacak kadar sıcak olmadığı durumlarda yapılması gerektiği önerildi. Aşırı sıcak güneş ışığına maruz kalmak sıklıkla cilt kanserine neden olabilir.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri

Osteoporoz veya osteopeni, D Vitamini eksikliğinin bilinen semptomlarından biridir.

Yorgunluk, kısırlık ve diğer hormonla ilgili konular, zayıf kemikler, kemik ve kas ağrıları bu vitamin eksikliğinden kaynaklanabilir. D vitamini eksikliğinde diyabet, kalp hastalığı, kronik inflamasyon, insülin direnci, astım ve çeşitli kanser türlerinden de hasta olabilirsiniz. Bağırsak emilimini etkileyen tıbbi bir durum olan Crohn hastalığı da bu vitamin seviyesinin çok düşük olmasından kaynaklanabilir.

Bu eksikliği kolayca ortaya koyabilecek belirli insan grupları vardır.

Bunlar hamile kadınlar, bebekler, yaşlılar veya yaşlılar, vejetaryenler ve derileri koyu renk pigmentleri olan kişilerdir. Hamile bir kadının bu vitamine rahimdeki bebeği beslemesi için büyük bir ihtiyacı vardır. Doğum yaptığı ve emzirdiği zaman bebeğin sütü için vitaminlere ihtiyacı vardır. Yaşlı bir kişi D vitamini eksikliğine hassastır, çünkü cilt çoğu durumda güneşi absorbe etme gücünün çoğunu kaybetmiştir.

D Vitamininin Görevi

Bu vitaminin iki ana işlevi kanınızdaki kalsiyum ve fosfor seviyelerini kontrol etmek ve korumaktır. D Vitamini nedeniyle, bu iki mineral, vücut tarafından kalsiyum ve fosfor eksikliklerinin önlenmesi için iyi bir şekilde emilir. Bu vitamin aynı zamanda böbreğe kalsiyum emiliminde yardımcı olur. Dahası, bu vitamin hücresel dokuların büyümesini teşvik eder. Bazı çalışmalar D vitaminin hastalıklara karşı bağışıklık sağladığını açıkladı.

D Vitamini Eksikliğinin Önlenmesi

D vitamini eksikliğini önlemek çok kolaydır. Aslında, birçok vakada ücretsizdir. Sadece evinizden çıkıp cildinizi güneş ışığına maruz bırakmalısınız. Egzersizlerinizi açık havada bile yapabilirsiniz – güneş ışığı altında da yardımcı olur.

D Vitamini eksikliğini önlemenin bir başka yolu da, vitamin açısından zengin yiyecekleri yemektir. En iyi kaynaklar somon, uskumru ve ringa balığı gibi balıklardır. Uzun yıllar önce raşitizmin tedavisi için kullanılan morina karaciğeri yağı da harika bir kaynak. Süzme peynir ve yumurta D Vitamini içerir – fakat az miktarda. Güçlendirilmiş ürünleri süpermarketinizden, D vitamini elementleri içeren süt ve süt ürünlerinden satın alabilirsiniz.

Üçüncü yol, D vitamini takviyelerinin kullanılmasıdır. Bugün, D vitamini takviyesi iyi olan doğal ürünler bulabilirsiniz.

D vitamini ile formüle edilmiş kalsiyum hapları vardır, bu nedenle kemikleriniz için kalsiyuma ihtiyacınız varsa kalsiyum + D vitamini kapsülleri satın alın.

D vitamininin kalsiyum emilimine yardımcı olduğunu unutmayın.

Umarım bu, D Vitamini eksikliğini başlattıktan sonra nasıl önleyeceğiniz ve iyileştireceğiniz konusunda size bir yol haritası sunar. Doğru ve hemen tedavi edildiğinde, bu eksikliğin semptomlarını çok kısa sürede ortadan kaldırabilirsiniz.

D vitamini Faydaları ,D vitamini Kaynakları

Yorum yapın