C Vitamini Faydaları ve Besin Kaynakları , C Vitamini Eksikliği

C Vitamini , C Vitamini Faydaları, C Vitamini Kaynakları

”C vitamini” suda çözünen, antioksidan bir vitamindir. Kollajen oluşumu için önemlidir – kemikler, kıkırdak, kas ve kan damarlarına yapı veren bir protein. C vitamini ayrıca demirin emilmesine yardımcı olur ve kılcal damarları, kemikleri ve dişleri korumaya yardımcı olur.

C vitamini, askorbik asit, L-askorbik asit, antiscorbutic vitamin, L-ksiloz askorbik asit olarak da bilinir. Bu vitamin, kanserden soğuk algınlığına kadar birçok hastalık ve problem için bir çare olarak kabul edilir.
Yine de ilginç olan şu ki, bu mucizevi vitamin vücut tarafından üretilemez ve yutulması gerekir.

      C Vitamini Faydaları 

 • «C vitamini vücutta baskın koruyucu bir rol oynar.
 • «Bağ dokusu, steroid hormonları, kolesterolün safra asitlerine dönüşümünde kolajen sentezinde C vitamini gereklidir.
 • «Bu büyük bir antioksidandır ve vücudu kirletici maddelere karşı korumaya yardımcı olur.
 • «Kan pıhtılaşması ve morarmanın önlenmesine yardımcı olur ve kılcal damarların duvarlarını güçlendirir.
 • «C vitamini bir biyolojik indirgeyici ajan olduğundan, aynı zamanda katarakt, belirli kanserler ve kardiyovasküler hastalıklar gibi dejeneratif hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.
 • «Askorbik asit, sağlıklı hücre gelişimi, uygun kalsiyum emilimi, normal doku büyümesi ve onarımını destekler – yaraların ve yanıkların iyileşmesi gibi.
 • «C vitamini sağlıklı diş etleri için, enfeksiyona karşı korunmaya yardımcı olmak, kolesterol düzeyini düşürmek, yüksek tansiyonu düşürmek ve arteriosklerozu önler.

C vitamini eksikliği

Vücutta C vitamini eksikliği olduğunda, çeşitli problemler ortaya çıkabilir.
C vitamini sıkıntısı cildin altında kanamalara ve kolayca yaralanmaya, zayıf yara iyileşmesi, zayıflık, zayıf sindirim, diş eti kanamaları ve gevşek dişlere eğilimlidir.
Düşük C vitamini seviyeleri hipertansiyon, safra kesesi hastalığı, inme, bazı kanserler gibi çeşitli durumlar ile ilişkilendirilmiştir.

Ödem (su tutma) ayrıca C vitamini eksikliği, ağrılı eklemler, bronş enfeksiyonu ve soğuk algınlığı nedeniyle gerçekleşir.

Scurvy, C vitamini ile tedavi edilen tek hastalıktır.

Dozaj

Bu vitaminin terapötik kullanımı sırasında, dozaj genellikle önemli ölçüde artar, ancak toksisite düzeyi akılda tutulmalıdır.

Ortalama (Önerilen diyet ödeneği) RDA, günde 60-80 mg’dır.
Ergenler için yetişkinler için 80 mg, 75 mg, hamilelikte 100 mg ve emzirme döneminde 150 mg’dır.
C vitamininin önerilen diyet ödeneği (RDA) günde 60 ila 90 miligramdır. Erkekler kadınlardan daha fazla C vitamini tüketmeli ve sigara içen bireyler ortalama yetişkinlerden 35 mg C vitamini tüketmeye teşvik edilir. Bunun nedeni, sigara içiminin vücutta C vitamini düzeylerini tüketmesi ve hücrelere zarar veren biyolojik süreçler için bir katalizör olmasıdır.

C vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

Scurvy belirtileri, C vitamini eksikliği hastalığı içerir –

«Rüptüre kan damarlarına bağlı diş eti kanamaları (diş eti iltihabı) ve deride renk bozulması.

«Kötü yara iyileşmesi.

«Soğuk ve diğer enfeksiyonlara karşı savunmasızlığı da içeren zayıf bağışıklık fonksiyonu.

        C vitamini kaynakları –

 • C vitamini içeren çeşitli yiyecekler yemek, her gün gerekli miktarı elde etmenin en iyi yoludur.
 • Dengeli bir diyet yiyen sağlıklı bireyler C vitamini takviyesine ihtiyaç duymaz.
  Vücut C vitamini üretmediğinden, meyve ve sebzelerden elde edilmesi gerekir. Bazı C vitamini kaynakları portakal, zeytin, guava, yeşil biber, karpuz, papaya, çilek, kivi, mango, brokoli, domates, karnabahar, lahana ve narenciye suları veya C vitamini ile takviye edilmiş meyve sularıdır.
 • Amla veya Hint bektaşi üzümü, taze veya kurutulmuş, pudra şeklinde olsun, en zengin C Vitamini kaynaklarından biridir.
 • Çiğ ve pişmiş yapraklı yeşillikler (şalgam, ıspanak), kırmızı ve yeşil biberler, taze domatesler, patatesler, ananaslar da C
  vitamini açısından zengin kaynaklardır. C vitamini ışık, hava ve ısıya karşı hassastır. tam olarak C vitamini içeriğini korumak için çiğ sebze veya minimal pişirilir.

C vitamini tutmak için gıdalar nasıl hazırlanır ve saklanır ?

Hazırlık, yemek pişirme veya saklama sırasında C vitamini gıdalardan kaybedilebilir. C vitamini kaybını önlemek için:

· Mümkünse meyveleri ve sebzeleri çiğ olarak servis edin.

· Yiyecekleri çok az miktarda suyla çalkalayin, kaynatin veya pisirin veya mümkün olan en kisa süre boyunca mikrodalgada pişirin.

· Patatesleri derilerinde pişirin. Patatesin dışındaki kirleri yıkadığınızdan emin olun.

· Hazırlanan meyve sularını soğutun ve en fazla iki ila üç gün boyunca saklayın.

· Kesilmiş ve çiğ meyveleri, sebzeleri hava geçirmez bir kapta saklayın ve buzdolabında saklayın – suya batırmayın ya da saklamayın. C vitamini suda çözülür.
C vitamini açısından zengin yiyeceklerin taze, ham formda tüketilmesi, C vitamini alımını en üst düzeye çıkarmanın en iyi yoludur.

D Vitamini Faydaları ve Kaynakları

Yorum yapın