B6 Vitamini Faydaları, Kaynakları ve Eksikliği

B6 Vitamini Faydaları, Kaynakları ve Eksikliği

B6 vitamini, suda çözünebilen sekiz  vitaminden biridir. Başlangıçta 1930’un ortalarında izole edildi. B6 vitamini kimyasal yapıların maksimum sayısına sahiptir – hepsi “pyr” harfleriyle başlar ve piridoksin (PN), piridoksal (PL), piridoksamin (PM), piridoksin fosfat (PNP), piridoksal fosfat (PLP) ve piridoksamini içerir fosfat (PMP). PLP en aktif koenzim formudur ve insan metabolizmasında maksimum öneme sahiptir.

Bu vitamin başlangıçta bu isimle bilinmemekle birlikte “antidermatit faktörü” olarak adlandırıldı. Bunun nedeni, B6 vitamini içeren gıdaların alımında bir azalma olduğunda cilt iltihabının (dermatit) arttığıdır.

 

B6 vitaminin faydaları

# Piridoksin, sinir ve kas sisteminin hücrelerinin düzgün çalışmasına yardımcı olur.

# Piridoksin aynı zamanda “kadın vitamin” olarak da bilinir, çünkü erken gebelikte adet öncesi sıvı retansiyonu, şiddetli dönem ağrıları, duygusal PMS belirtileri, adet öncesi akne ve bulantı / kusma gibi premenstrüel sendromun (PMS) semptomlarını hafifletir. Ayrıca kadınlarda hormonal değişikliklerin dengelenmesine de yardımcı olur.

# Vücudun genetik materyali olan DNA ve RNA’nın üretimine yardımcı olur.

#B6 aynı zamanda vücuttaki sülfür içeren moleküllerin hareketine de yardımcı olur, çünkü hormonal denge ve toksik maddelerin karaciğerden temizlenmesi için çok önemlidir.

# B12 vitamininin uygun şekilde emilmesi için gereklidir; yanı sıra kırmızı kan hücreleri (hemoglobin) üretimi için. B6 vitamini de hemoglobin tarafından taşınan oksijen miktarını artırmaya yardımcı olur.

B6 ayrıca bir “anti-stres” vitaminidir, çünkü bağışıklık sisteminin aktivitesini iyileştirir ve vücudun stresli durumlara karşı direnme yeteneğini geliştirir.

# Piridoksin öğrenmede zorluk çeken çocukların yanı sıra
kepek, egzama ve sedef hastalığının önlenmesinde yardımcı olarak kabul edilir .

# Vücutta sodyum ve potasyum dengesinin korunmasına yardımcı olur. Kansere karşı bağışıklık sağlaması ve kardiyovasküler hastalıklar riskini artıran toksik kimyasal homosistein oluşumuna direnmesi gerekiyordu.

# Mood salınımları, sinirlilik, depresyon ve cinsel yolla kaybedilme bazen B6 eksikliğine bağlı olabilir.

# Vücutta beyaz kan hücreleri üreten lenfoid sistemin (timüs, dalak ve lenf düğümleri) sağlığını korumaya yardımcı olur. B6 vitamini eksikliği bir kişinin antikor üretimini azaltabilir ve bağışıklık yanıtını tamamen bastırabilir.

# Vitamin B6 ayrıca triptofanın (bir amino asit) niasine (B3 vitamini) dönüşümü için çok önemlidir.

# Kırmızı kan hücreleri içindeki hemoglobin, dokulara oksijen taşır. Vücudunuzun hemoglobin yapmak için B6 vitamini ihtiyacı var. B6 vitamini eksikliği, demir eksikliği anemisine benzer bir anemi ile sonuçlanabilir.

# B6 vitamini de normal aralıkta kan şekerinin (şekerin) korunmasına yardımcı olur. Kalori alımı daha az olduğunda, vücut normal kan şekeri düzeylerini korumak için depolanmış karbonhidrat veya diğer besin maddelerinin glikoza dönüştürülmesine yardımcı olmak için B6 vitamini kullanır.

 

Vitamin B6’nın Dozu

B6 vitamini için önerilen besin ödeneği (RDA) (miligram olarak) –

* 50 yaşın altındaki erkekler ve kadınlar için 1.3 mg

* 50 yaşın üstündeki kadınlar için 1,7 mg ve kadınlar için 1,5 mg

* Hamile kadınlar için 1.9 mg

Emziren kadınlar için 2 mg.

B6 vitamini multivitaminler , B kompleks vitaminleri olarak bulunabilir.

İyi bir B6 vitamini kaynağı içeren dengeli bir diyet yiyen kişiler, günlük gereksinimi ek almaksızın karşılayabilmelidir.

B6 vitamini takviyeleri her zaman tercihen bir yemekten sonra su ile alınmalıdır.

 

B6 vitamini eksikliği

B6 vitamininin B3 vitamini üretmesi için B6’ya ihtiyaç duyması nedeniyle B6 vitamini eksikliği belirtileri B2 ve B3’ünkilere oldukça benzer.

* Cilt, B6 vitamini eksikliğini ilk gösterenlerden biridir. Birçok cilt bozukluğu, egzama, akne, alerjiler ve seboreik dermatit gibi B6 eksikliği ile ilişkilendirilmiştir. . Semptomlar, düzensiz tırnaklar, bir boğaz dili (glossit) yanı sıra kemiklerdeki değişiklikler de içerebilir – bunlar osteoporoz ve artriti içerebilir.

* Böbrek taşları da görünebilir.

* Sinirlilik, sinirlilik ve uykusuzluk gibi genel halsizlik diğer ilişkili semptomlardır.

* Nöral problemler, B6 Vitamini eksikliği olduğunda da patlar. Semptomlar şiddetli eksiklik durumunda konvülsiyon, konfüzyon ve nöbetler içerebilir.

* Diğer eksiklikle ilgili sorunlar anemi, depresyon ve yorgunluğu içerir. Anemi tamamen B6 eksikliği ile ilişkili olduğunda, genellikle pernisiyöz anemi olarak sınıflandırılır.

 

Kimler B6 Vitamini eksikliği riski altındadır ?

Vitamin B6 eksikliği genellikle birçok besin maddesinde yetersiz olan kaliteli gıdaları yiyen bireylerde görülür. Semptomlar genellikle yetersiz alımın uzun bir süre boyunca uzaması durumunda, eksikliğin sonraki aşamalarında ortaya çıkar.

Alkolikler ve yaşlı yetişkinlerin B6 vitamini alımının yetersiz olması daha olasıdır. Alkol vücuttan B6 vitamini tahribatını ve kaybını destekler.

Belirli bir ilaçla tedavi edilen bazı astımlı çocuklarda B6 vitamini takviyesi almaları gerekebilir.

 

Zengin B6 vitamini Kaynakları

B6 vitamini iyi beslenme kaynakları arasında tavuk, ton balığı, somon, karides, bira mayası, mercimek, soya fasulyesi, fındık, bezelye, ceviz, muz, fıstık ezmesi, havuç, kahverengi pirinç, kepek, ayçiçeği çekirdeği, buğday tohumu ve tam tahıl bulunur. un.

Piridoksin güneş ışığına duyarlıdır; pişirme ve işleme, yemek pişirirken dikkat!
Egzersiz yapmak, B6 vitamini aktif formunun üretimine yardımcı olabilir.

 

İlaçlar B6 vitaminini etkilermi?

Bazı reçeteli ilaçlar vücudun B6’sının tükenmesine neden olur. Bu ilaçlar doğum kontrol hapları ve oral östrojenleri içerir; diüretikler, anti-epileptik ilaçlar, astımla ilgili ilaçlar, tüberküloz ilaçlar ve anti-fibrotik ilaçlar.

 

Yorum yapın