B5 Vitamini Fonsiyonları ve Kaynakları

B5 Vitamini Fonsiyonları ve Kaynakları 

B5 vitamini de pantotenik asit olarak bilinir. Adı, hemen hemen her gıdada az miktarda pantotenik asit bulunduğundan, “her yerden” anlamına gelen Yunanca kelime pantosundan türetilmiştir.

Fonksiyonel formda, B5 vitamini koenzim A (veya CoA) oluşturmak için küçük, kükürt içeren başka bir molekülle birleşir. Bu dönüşüm, B5 vitamininin çok çeşitli kimyasal ve organik reaksiyonlara katılmasına izin verir. Çeşitli metabolik fonksiyonları yürütmek ve yağlar, karbonhidratlar ve proteinlerden ATP formunda enerji üretimi için Koenzim A’ya ihtiyaç duyulmaktadır.

 

B5 Vitamini Fonksiyonları –

* B5 vitamini aynı zamanda anti-stres vitamini olarak da bilinir. Sekiz suda çözünür B kompleks vitaminlerinden biridir. 

* B5 vitamini hücresel antioksidan glutatyon üretimine yardımcı olur ve bu nedenle tüm yaşam formları için gerekli bir vitamindir.

* Enerji için karbonhidrat, protein ve yağların parçalanmasına yardımcı olur – bu nedenle dayanıklılık arttırıcı.

* Bu vitamin, adrenal bezlerde adrenal hormonların üretiminde önemli bir rol oynamaktadır.

* Uygun sinir ve kas performansı için gerekli olan nörotransmiterler, kolesterol üretmeye yardımcı olur.

* Hemoglobin üretimi ve toksinlerin karaciğer tarafından metabolizmasından da sorumludur.

* Hücre bölünmesi, DNA reprodüksiyonu ve RNA transkripsiyonunda önemli bir rol oynar.

* Stres hormonları ve saç pigmentasyonunun oluşumunu düzenler.

Vitamin B5 eksikliği –

Bir yetişkinin, B5’in birçok gıdadaki mevcudiyeti nedeniyle B5 vitamini eksikliğine sahip olmasının yanı sıra, bağırsak bakterilerimiz tarafından üretilmesi de bir ihtimal değildir.
Bununla birlikte, B5 vitamini eksikliği, yorgunluk, kas zayıflığı, kişilik değişiklikleri, sedef hastalığı ve baş ağrısına neden olur. B5 vitamini sıklıkla eklemlerde romatoid artrit, ödem, şişlik, ağrı ve sertlik belirtilerini tedavi etmek için kullanılır.

Pantotenik asit ayrıca stresi önlemek ve uykusuzluk, artrit, gıda intoleransı ve diş taşlama rahatlatmak için tavsiye edilir.

Pantotenik asidin oral uygulaması birçok cilt sorununu giderir ve yaraları iyileştirir.

Kimler Vitamin B5 eksikliği riski altındadır?

* Doğum kontrol hapları olan kadınların ekstra dozda B5 vitamini almaları önerilir.

* Sigara içenler ve alkolikler de bu kategoriye girmektedir.

* Stres geçiren, alerjilere yatkın olan veya çok fazla rafine gıda tüketen insanlar bu vitamin eksikliğini artırabilir.

Vitamin B5 eksikliği belirtileri –

· Ağrılı ve yanan ayaklar

· Cilt anormallikleri

· Uyuşukluk ve zayıf koordinasyon

· Karın ve kas krampları

· Kusma

· Anemi

· Uykusuzluk ve depresyon

· yetersiz büyüme

· Huzursuzluk

Bu semptomların ve belirtilerin çoğu, pantotenik asidin dışarıdan uygulanmasıyla çözülür.
Vücudun biyokimyasal aktivitelerinde B5 vitamininin doğru kullanımı için B12 vitamini, folik asit ve biyotin gereklidir. Ayrıca, C vitamini biraz B5 eksikliğini önlemeye yardımcı olur.

Vitamin B5’in Dozu –

Pantotenik asit eksikliği nadir olduğundan, bu vitamin için önerilen günlük alım yoktur. Pantotenik asit çoğunlukla B-kompleks multivitaminlere dahil edilir. Erkekler için RDA 10 mg ve kadınlar 8 mg’dır.

Yetişkinler için normal günlük pantotenik asit alımı 4 ila 7 miligramdır. B5 vitamini, tercihen yemekten sonra su ile alınmalıdır.

Pantotenik asit genellikle herhangi bir yan etkiye neden olmaz, ancak hamile ve emziren anneler sadece normal günlük alımı tüketmeye dikkat etmelidir.

B5 vitamini multivitaminlerde, B kompleks vitaminlerinde bulunabilir veya pantotenik asit ve kalsiyum pantotenat adı altında tek tek satılabilir. Tabletler ve kapsüller dahil olmak üzere çeşitli formlarda mevcuttur ve tıbbi gözetim altında alınmalıdır.

Vitamin B5 Diyet kaynakları –

Pantotenik asit terimi, her yerde anlamına gelen Yunanca kelime pantosundan türetilmiştir. B5 vitamini, hem bağlanmış hem de serbest biçimlerde meydana geldiği bitki ve hayvan besin kaynaklarında yaygın olarak dağıtılır.
Pantotenik asit, yer fıstığı, karaciğer, böbrek, karnabahar, mantar, tohum ve diğer fındık, kabak, mantar, baklagiller, tatlı patates, süt, soya, peynir, yumurta sarısı, balık, tavuk, kepekli ekmek ve tahıllar ve muzlarda bulunur. . Vitaminin en zengin kaynakları morina ve ton balıklarının yumurtalıklarıdır.
Kahvaltılık gevrekler, pantotenik asit ile takviye edilmişlerse iyi bir kaynaktır.
Sebzeleri pişirmek için kullanılan suya soda eklemeyin – pantotenik asidi yok edecektir.

Yorum yapın