B12 vitamini faydaları

B12 vitamini faydaları

Kobalamin olarak da bilinen B12 vitamini, insan vücudunda çok çeşitli biyolojik işlemler için gerekli olan suda çözülebilir bir vitamindir. Hücrelerin metabolizmasından, sinir sisteminin sabit işleyişine kadar, B12 vitamini sağlıklı bir fiziksel durumu korumada önemli bir rol oynar. Spirulina, B12 vitamini için ideal bir kaynaktır. Yumurta, balık, et, süt ürünleri vb.

B12 vitamini birçok sağlık yararına sahiptir ve vücudunuza çeşitli şekillerde yardımcı olabilir. İşte B12 vitamini tarafından sunulan çeşitli faydalara bir bakış:

1.) Kırmızı Kan Hücrelerinin Üretimi

Kırmızı kan hücrelerinin oluşumu, bakımı ve onarımı büyük oranda B12 Vitamini’ne bağlıdır. Sporcular ve düşük enerji seviyelerine sahip insanlar, enerji seviyesinde ani bir artış için genellikle B12 enjeksiyonları alırlar. B12 vitamini de DNA ve RNA (vücudumuzdaki genetik materyal) rejenerasyonu ve gelişmesinde önemli bir rol oynar. Hücre bölünmesi sırasında, özellikle hücrelerin hızlı bir şekilde bölündüğü dokularda, RNA ve DNA’nın hızlı sentezi için gereklidir.

B12 Eksikliği DNA üretimini bozabilir ve anemiye yol açan anormal hücre büyümesine neden olabilir.

 

2.) Sağlıklı Sinir Sistemi

B12 Vitamini vücuttaki beyin ve sinir hücrelerinin düzgün ve düzgün işleyişinde yardımcı olur. Her sinir lifi, karmaşık bir protein olan Myelin’den yapılmış bir yalıtkan yağlı kılıf ile çevrilidir. Miyelin sinirleri sadece korumakla kalmaz, aynı zamanda vücuttaki sinir hücreleri arasındaki elektriksel impulsların iletilmesine de izin verir. B12 vitamini, Myelin’in bakımı için önemli olan yağ asitlerinin metabolizmasında önemli bir rol oynar.

B12 vitamini eksikliğinin, duyu kaybından görme bozukluğuna, demansa ve hafıza kaybına kadar önemli nörolojik etkileri olabilir.

 

 

3.) Depresyonun Tedavisi

B12 vitamini, duygusal durumunuzu ve ruh halinizi etkileyebilecek nörotransmitterlerin ve hormonların aktivitesini teşvik eder. Bu hormonlar Dopamin, Serotonin ve Melatonin ekliyor. Depresyonu olan hastalar sıklıkla serotonin ‘mutlu hormon’ üretimini başlatacak ve duygularını düzeltebileceği için B12 vitamini takviyeleri reçete edilir.

B12 vitamini eksikliği, anksiyete, stres ve depresyona yol açabilir.

 

4.) Homosistein Düzeylerini Düzenler

Folik asitle kombinasyon halinde uygun B12 vitamini dozu, kan plazma hücrelerindeki homosistein seviyelerini (proteinlerden üretilen bir amino asit) etkin bir şekilde kontrol edebilir. B12 vitamini eksikliği, hematolojik hastalıklarla sonuçlanabilir, kalp rahatsızlığı, inme ve osteoporoz riskini artırır.

 

5.) Sağlıklı Cilt ve Saç

B12 vitamini, DNA ve RNA sentezi ve hücre reprodüksiyonu için hayati öneme sahiptir. Cildimiz, saçlarımız ve tırnaklarımız sürekli büyüme ve yenilenme sürecinden geçmektedir, bu nedenle sağlıklı bir büyümeyi sürdürmek için yeterli miktarda B Vitaminine, özellikle de B12’ye ihtiyaçları vardır. B12 vitamini eksikliği, kuru deriye, kırışıklıklara, akne, kırılgan saç ve tırnaklara ve deri problemlerine dermatite yol açabilir.

 

6.) Folik Asit Absorbsiyonunu Uyarır

Folik asit vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin sentezi için gereklidir. B12 vitamini olmadan, folik asit vücutta yeniden üretilemez ve metabolik olarak işe yaramaz bir şekilde sıkışır. Doğru rejenerasyon ve folik asit absorpsiyonu için, yeterli miktarda B12 vitamini alması gerekir. Hem folik asit hem de B12 vitamini birbirine bağımlıdır, çünkü B12 vitamini eksikliği folik asit eksikliğinden ve bunun tersi de geçerlidir.

 

7.) Kilo vermenize yardımcı olur

B12 Vitamini ayrıca ‘Enerji Vitamini’ olarak da adlandırılır, çünkü anlık ve gerçek bir enerji artışı sağlayabilir. Metabolizma sürecini hızlandırabilir, böylece daha fazla kalori yakabilir ve kilo verme oranını arttırabilir. Aynı zamanda vücuttaki genel enerji seviyelerini arttırır, fiziksel aktivite ve egzersiz seviyenizi artırmanızı sağlar.
Daha önce de tartıştığımız gibi, B12 vitamini depresyon ve stresle, çoğunlukla kilo alımı ile bağlantılı semptomlarla savaşmaya yardımcı olur.

 

8.) Sağlıklı Hamilelik

Tipik yetişkinlere kıyasla, gebe kadınlar kırmızı kan hücrelerini yapmak, sağlıklı bir sinir sistemini korumak, besinlerden enerji açığa çıkarmak ve folik asitleri işlemek için daha yüksek miktarda B12 vitaminine ihtiyaç duyarlar. B12 eksikliği, doğum kusurlarına ve hatta düşüklüğe neden olabilir. Hamile kızlar için B12 vitamini B12 vitamini (Önerilen Besin Ödeneği) günde 2.6 mcg’dir ve bu gereksinimin karşılanması önemlidir.

 

9.) Zihinsel Gerilemeyi önler

 B12 yaşlı yetişkinler de dahil olmak üzere herkes için önemli bir besin maddesidir. Son araştırmalara göre, yeterli miktarda B12 vitamini yaşlılıkla ilişkili zihinsel azalmayı ortadan kaldırabilir. B12 vitamini, beynin ve nörolojik sistemin sağlıklı işleyişini teşvik ettiği için Alzheimer hastalıkları, kısa süreli hafıza kaybı ve bunamadan kaçınılabilir.

Uzmanlar, Alzheimer veya diğer hafıza problemleri olan hastaların B12 vitamini ile ilaç tedavisi gördüklerinde, semptomlarının sayısının altı ay içinde kaybolduğunu ve zihinsel odaklanma ve netliği geri kazandığını bulmuşlardır.

 

10.) Daha iyi uyumayı sağlar

B12 vitamini, sağlıklı uyku düzenini kolaylaştıran bir hormon olan Melatonin üretimini geliştirir. Bu özellikle yaşlı yetişkinler için yararlıdır çünkü yaşlandıkça vücutları bu hormonu daha az etkili hale getirir B12 yaşlı insanların daha iyi uyumasına izin veren Melatonin üretimini artırmaya yardımcı olabilir.

 

 B12’nin yukarıda belirtilen yararları iyi bir şekilde belgelendirilmiş olmakla birlikte, dünya çapında bilim adamları ve sağlık uzmanları tarafından incelenen diğer birçok fayda vardır. Bu tür araştırmalardan biri, B12 vitamininin sperm sayısını ciddi ölçüde artırabildiğini ve erkek infertilitesini tedavi edebileceğini göstermektedir. Benzer şekilde, tinnitus (kulaklarda sabit zil) de B12 takviyesi ile giderilebilir.

B12 vitamini şüphesiz, yaşam süreçlerimizin çoğunda gerekli olan önemli bir besin maddesidir – fiziksel sağlığın iyileştirilmesinden zihinsel performansın artırılmasına kadar birçok yönden size yardımcı olabilir. Bu vitamini yeterli miktarda B12 takviyesi veya besin kaynaklarından aldığınızdan emin olun.

B12 Vitamini Eksikliği Yazımıza burdan ulaşabilirsiniz

 

Yorum yapın