A vitamini hakkında bilmeniz gereken herşey

Retinol olarak da adlandırılan A vitamini, gözümüzün sağlığı için en dikkate değerdir. Retina, ışığa tepki veren göz parçası, renkleri ve ışığı ya da karanlık gördüğümüzde dalgalanmalar yaratır. Her cevaptan sonra, retinayı düzeltmek için göz A vitaminine ihtiyaç duyar, böylece görmeye devam edebiliriz. Yetersiz bir A vitamini kaynağı gece körlüğüne yol açar, bu da gözlerin yavaşça yeniden ayarlanmasına neden olur, bu da loş ışıkta görmeyi zorlaştırır veya ışıktan karanlığa dönüşür.


#İlişkili bir bölümde, A vitamini yardımcıları vücudun epitel dokularını tutar. Bunlar, burun, ağız ve boğazın, gözlerin, kulakların ve akciğerin deri ve astarları, sindirim ve idrar yollarıdır.

#Çocukluk çağında kemiklerin normal büyümesi ve gelişmesi ve yetişkinlikte devam eden sağlamlığı A vitaminine bağlıdır. Aynı zamanda üreme prosedüründe ve hormonların oluşumunda da bir parça oynar.

#Bu vitamin eksikliği, ciddi sonuçlar doğurabilir. Sürekli olarak görme kaybına yol açabilen gelişmiş gece körlüğü periyodu, üçüncü dünyada yaygındır. Diğer yoksunluk belirtileri arasında cildin sertleşmesi ve kurutulması, tada ve koku duyularının kısmi kaybı, solunum yolu enfeksiyonlarına karşı güçlendirilmiş hassasiyet ve gençlerde kemiklerin ve dişlerin kusurlu gelişimi yer alır. Kuzey Amerika’da ciddi eksiklikler neredeyse hiç duyulmamış olsa da, zaman zaman alkolizm ve karaciğer hastalıkları vakalarında ortaya çıkmaktadır.

 

#Bebekler, gençler ve gençler, gelişmekte olan kemiklerine ve dişlerine yardımcı olmak için yetişkinlerden daha fazla A vitamini gerektirir. Diğer taraftan, vitaminin önerilen miktarları vücut ağırlığına dayanmaktadır. Bu vitaminin fazlalık miktarları körlük, yeme ihtiyacı kaybı, sinirlilik, saç kaybı, baş ağrısı, eklem ağrısı ve mide bulantısı nedeni olabilir. Uzun süreli mega dozlama, kafatasının içindeki basınçta ve hatta ölümde bir kazanca neden olabilir. Genel olarak, çoğu A vitamini doz aşımı, çocuklara yüksek bir vitamin takviyesi verildiğinde ortaya çıkar. Doktorunuzdan tavsiye aldığınızdan emin olun.

#Gerçek A vitamini veya retinol, örneğin karaciğer, balık yağları, süt ve tereyağı gibi hayvansal ürünler tarafından sağlanır. Birçok meyve ve sebzede bulunan karoten, vücudun A vitamini içerisine dönüştüğü bir vitamin ya da vitamin öncüsüdür. Cildin sararmasına neden olurken çok fazla karoten, A vitamini zehirlenmesine yol açmaz. A vitamini ile takviye edilmiş gıdalar, vitamin ilacında bulunan vitaminin aynısını içerir ve herhangi bir üründe aşırı miktarda A vitamini tüketmek toksik olabilir.

#Örneğin, kabak, kabak, havuç veya patates gibi koyu sarı yeşillikler ve yaprak ıspanakları örneğin ıspanak ve brokoli A vitamininin büyük kaynaklarıdır. Cantaloupe, kayısı ve mangolar A vitamini bakımından da yüksektir.

#Günlük A vitamini dozunuzu almak sağlığınızın ve sağlığınızın birçok farklı etkenine yardımcı olabilir. Her bir vitaminin doğru miktarını almak, onlardan kurtulmanın yanı sıra, belirli sağlık problemleri alma şansınızı azaltabilir.

 

Yorum yapın