13 Vitamine Genel Bakış (A,B,C,D,E,K…)

 Vitamin vücudunuzun ihtiyaç duyduğu ve etkili bir şekilde çalışabilmesi için gerekli besinlerdir. Çoğu vitaminler yediğiniz yiyeceklerden elde edilir, ancak bazıları vücudunuz tarafından da üretilebilir. Minerallerden ayrılırlar çünkü bitkiler ve hayvanlardan gelirler, mineraller ise topraktan ve sudan gelir. Vitaminler kalori içermezler ve vücut tarafından enerji için kullanılmazlar, ancak onlar olmadan vücudunuzun hücreleri belirli önemli işlevleri yerine getiremez. Bu yazıda size, on üç vitaminin her birine basit bir giriş sağlayacağım.

1) A Vitamini

A vitamininin ana işlevi görme konusunda yardımcı olmaktır. Yetersizlik loş ışıkta görmeye çalıştığınız gece körlüğü denen bir duruma yol açabilir ve eğer tedavi edilmezse bu tam körlüğe dönüşebilir.

2) B1 Vitamini (THIAMINE)

Bu vitaminin ana işlevi diğer B-kompleks vitaminleri ile çalışmak ve vücudun kan şekerini enerjiye dönüştürmesine yardımcı olmaktır. Yeteri kadar B1 vitamini almamak, acıyı, ekstremitelerinizde his kaybı ve en kötü vakalarda ölüm gibi istenmeyen semptomları olan beriberiye neden olabilir.

3) B2 Vitamini(RIBOFLAVIN)

# B2 vitamininin ana işlevi diğer B kompleksi vitaminleri ile çalışmak ve vücudun hücrelerinin enerji için karbonhidratları, yağları ve proteinleri parçalamasına yardımcı olmaktır. Bir B2 vitamini eksikliği cilt sorunlarına yol açabilir ve ayrıca gözlere zarar verebilir.

4)  B3 Vitamini (NIACIN)

#Bu vitaminin ana işlevi diğer B-kompleks vitaminleri ile çalışmak ve vücudun hücrelerinin kan şekerini enerjiye dönüştürmesine yardımcı olmaktır. Yeterli B3 vitamini almamak, ishal, demans, deliryum ve nihayetinde ölüme neden olan bir durum olan pellagra’nın gelişimine yol açabilir.

5) B5 Vitamini (PANTOTENİK ASİT)

# B5 vitamininin ana işlevi diğer B-kompleks vitaminleri ile çalışmak ve vücudun hücrelerine besinleri enerjiye dönüştürmesine yardımcı olmaktır. Bu vitamini yeterince almamak çok nadirdir, ancak karın ağrısı ve kas güçsüzlüğüne yol açabilir.

6)  B6 Vitamini (PYRIDOXINE)

– Bu vitaminin ana görevi, vücudun hücrelerini proteinleri, kullanabilecekleri bir forma dönüştürmesine yardımcı olmaktır. B6 vitamini eksikliği, ekstremitelerinizde ve nöbetlerde zayıflık, karıncalanmalara neden olabilir.

7)  B7 Vitamini (BİYOTİN)

# B7 vitamininin temel işlevi diğer B-kompleks vitaminleri ile çalışmak ve vücut hücrelerinin karbonhidratları, yağları ve proteinleri kullanabilecekleri bir forma dönüştürmelerine yardımcı olmaktır. Yeteri almamak saç dökülmesine, cilt sorunlarına ve depresyona yol açabilir.

8)  B9 Vitamini (FOLİK ASİT)

# B9 vitamininin ana rolü, B12 vitamini ile çalışmak ve vücudun hem önemli genetik bilgi içeren DNA (deoksiribonükleik asit) hem de RNA (ribonükleik asit) üretmesine yardımcı olmaktır. Bir eksiklik anemiye, diyare, bodur büyümeye ve kilo kaybına yol açabilir.

9)  B12 Vitamini (COBALAMİN)

– Bu vitaminin ana işlevi B9 vitamini ile çalışmak ve vücudun DNA ve RNA üretmesine yardımcı olmaktır. Yeterli B12 vitaminini almamak, vücudunuzun daha az sayıda, daha büyük alyuvarlar ürettiği bir durum olan pernisiyöz anemiye yol açabilir.

10) C Vitamini (ASKORBİK ASİT)

# C vitamininin ana işlevi, yaraların iyileşmesine yardımcı olan hayvanlarda bağ dokusunun önemli bir bileşeni olan kollajen üretimine yardımcı olmaktır. Bu vitaminte eksik olmak kanamaya, şişlik diş etlerine ve yavaş iyileşen yaralara neden olan bir durum olan scurvy’e yol açabilir.

11) D Vitamini

# Bu vitaminin ana işlevi, vücudunuzun hem kemiklerinizi hem de dişlerinizi güçlendirmeye yardımcı olan kalsiyum ve fosforu kullanmasına yardımcı olmaktır. D vitamini eksikliği, kolayca bükülen, kırılan ve kırılan zayıf kemiklere yol açabilir.

12) E Vitamini

# E vitamini, vücudunuzun hücrelerini hasara karşı koruyan güçlü bir antioksidandır. Bu vitaminin yeterli düzeyde alınamaması, yaşlılık lekelerine (ciltte kahverengi lekeler), hemolitik anemiye (kan hücrelerinizin hassaslaştığı ve kırıldığı bir durum) ve diğer hücre hasarı türlerine neden olabilir.

13) K Vitamini

# Bu vitaminin ana rolü kan pıhtılarına yardımcı olmaktır. K vitamini eksikliği, kanınızın pıhtılaşmasını zorlaştırır ve en kötü durumlarda ağır, kontrol edilemeyen kanamaya neden olabilir.

13 vitaminin her birinin görüldüğü gibi eşsizdir ama topluca iyi bir sağlık için gereklidirler. Yukarıdaki vitaminlerden herhangi birinin eksik olması sayısız sağlık sorunlarına yol açabilir ve vücudunuzun düzgün çalışmasını engelleyebilir. Bununla birlikte, sağlıklı ve dengeli bir diyet yapmak, 13 vitaminin her birini yeterli düzeyde tüketmenizi ve vücudunuzun optimum düzeyde performans göstermesini sağlamalıdır.

 

Yorum yapın